Mohou být tiny house řešením v krizi s bydlením i u nás?

Inspirace z Ameriky: Mileniálové postižení recesí v americe mají zájem o tiny house.

Mileniálové kteří sledovali, jak jejich rodiče během Velké recese bojovali se splácením hypoték a přicházeli o zaměstnání, se nyní snaží chovat jinak.  Často se snaží rychle splatit půjčky za studia a mnoho z nich si s rostoucím trendem buduje domovy na malém prostoru. 

Prasknutí bubliny na trhu nemovitostí ( 2008) ve Spojených státech spustilo politické a ekonomické otřesy, přivedlo globální finanční trhy na pokraj kolapsu a odstartovalo velkou recesi. Příslib hromadění bohatství a sociálních výhod plynoucích z vlastnictví domu byl odhalen jako klam. Který však otevřel dveře pro bydlení v tiny housech. Zatímco malé a jednoduché bydlení v tiny housech vzniklo na počátku  21. století.  

Popularita rostla exponenciálně spolu s krizí na trhu bydlení.

Růst Tiny housů  je významný, protože tato reakce na alternativní bydlení má potenciál posunout vývoj bydlení u mileniálů. Mileniálové byli svědky toho, jak nezodpovědná tvorba politik, která umožnila volný hypoteční trh, podnítila globální finanční krizi. Tato mladší vrstva lidí vstoupila na trh s bydlením s opatrností a nejistotou a podle toho rozvíjela svou identitu a aspirace. Mileniálové by skutečně měli být opatrní. Navzdory tvrzením o „oživení“ trhu s bydlením (2016), „současný systém bydlení je ze své podstaty neudržitelný. Náklady na bydlení nadále rostou kvůli zvyšování hodnot nemovitostí, ale růst příjmů zůstává stejný, což má za následek bezdomovectví, nemožnost splácet hypotéky…

V USA je nyní odhadem 10 000 tiny housů, a bydlí v nich lidé do 35 let. Tiny housy jim pak dají možnost odejít do důchodu a mohou bydlet, kde se jim zlíbí… Je to elegantní řešení mnoha problémů, kterým dnes čelí spousta lidí. Není to pro každého, ale mnoha lidem to dokáže v životě pomoci. 

Ano tiny housy jdou proti americkému konzumu a typickému hromadění věci. Nicméně i film Minimalist napovídá, že myšlenkové směry se hýbou… 

Pojďme se podívat na pár statistik ohledně Tiny house

68 %  majitelů tiny housů nemá hypotéku (oproti tomu 29,3 % majitelů nemovitostí nemá hypotéku v USA).  55 % majitelů Tiny domků má více úspor než průměrný Američan. 32 % majitelů Tiny domů má na důchod odloženo více než 10 000 dolarů.

Kdo kupuje nejčastěji tiny housy? Více ženy než muži (55 % oproti 45 %). Obyvatelé Tiny house mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít magisterský titul než majitelé nemovitostí.  2 z 5 majitelů Tiny domů jsou starší 50 let.

Kontakt

Chcete zaslat katalog s našemi realizacemi Tiny house?

Napište nám a pošleme Vám ho. V katalogu jsou rozměry jednotlivých tiny house a také jejich výrobní cena. Ta se může s ohledem na změny cen lišit.